ספר הזהר
 

"ספר הזהר כתוב בארמית

ומציג  את סרט הבריאה"

חכמת הקבלה מלמדת שהיקום החל לא כאטום או כחלקיק אטומי, אלא במחשבה של הבורא. מחשבת בריאה זו בנתה עולם שבו כל אדם יכול וצריך ליהנות משמחה ומילוי אמיתיים,  זה היה רצון הבורא.

כדי לחוש מילוי מלא, עלינו להיפתח אל תוכנו. נשמע הגיוני? רובנו מחפשים מחוץ לעצמנו. אך הנשמה הנמצאת בתוכנו היא החלק המחובר ישירות אל הבורא, מקור כל השפע, התנאי להתחבר אליה -החלפת החושך בחיינו לאור, הן במחשבותינו, הן ברגשותינו והן במעשינו. מסיבה זו בדיוק ניתנו הלימוד והכלים של חכמת הקבלה לאנושות כולה והגדול והחזק ביותר מבין כלים אלו הוא ספר הזוהר.

המקור האולטימטיבי לחיבור לאור
ספר הזוהר ערוך כפירוש לתורה, שבנוי בצורת שיחות בקרב קבוצת חברים, ומסודר לפי פרשיות השבוע. הוא מכיל את סודות היקום כולו, ביניהם: תורת הקוונטים, תיאורית המיתרים, גלגול נשמות, זמן ומרחב, מערכות יחסים ועוד.

אך המציאות והכח העצומים ביותר של הזוהר חוצים את גבולות העולם וההבנה הגשמית ההגיונית. עצם הימצאותו של ספר הזוהר במקום מסוים יוצרת מעטה הגנה, ומביאה ברכה, ביטחון ושפע לסביבה. קריאה בספר הזוהר מטהרת משליליות, ויוצרת מודעות חיובית שמסייעת להתמודד עם בעיות, לחצים ומשברים. או כפי שאמר פעם הרב אשלג "...יש סגולה נפלאה לאין ערוך לעוסקים בחכמת הקבלה, ואף על פי שאינם מבינים מה שלומדים, אלא מתוך החשק והרצון החזק להבין מה שלומדים, מעוררים עליהם את האורות המקיפים של נשמתם."

ניתן לדמות את ספר הזוהר למראה רוחנית שבה אנו רואים את ציפיותינו ואת לבנו.

יש הרואים בספר הזוהר טקסט "רוחני" נוסף, או מושג ללימוד אקדמי. הם מתקשים להבין את הכתוב בו ואף סולדים ממנו אך מה שהם רואים כבר נקבע בידי מה שהם החליטו לחפש. לעומת זאת, גדולי המוחות בהיסטוריה גילו בין עמודי הזוהר חכמה והארה. החל מפיתגורס ביוון העתיקה, דרך סר אייזיק ניוטון במאה ה-17, ועד לאדריכלי הפיזיקה והביולוגיה המודרניות בתקופה המודרנית, תלמידי הקבלה והזוהר גילוי תובנות ומידע מדהימים.

ברמה המעשית והאישית, ספר הזוהר מעניק לנו את הכח לממש את רצוננו. לעיתים אנו רוצים לשנות או להוסיף לחיינו, אך האתגרים מתישים אותנו או גורמים לנו לאבד מיקוד במטרה, כולל מערכות היחסים שלנו, עבודתנו הרוחנית ואפילו בעסקים ובקריירה. ספר הזוהר נותן לנו את הכלים לראות ולצעוד בדרך הנכונה ולהצליח במשימה.

השפה בה כתוב ספר הזוהר
ספר הזוהר כתוב בארמית, בעוד העברית הייתה שפת המעמד העליון, הארמית הייתה שפתם של אנשי העם. העובדה שספר הזוהר כתוב בארמית מהווה מסר לכך שכלי זה של האור יכול וצריך להיות בשימושם של בני האדם, ללא קשר לרמתם הרוחנית.

מעבר לחשיבותה של השפה הארמית, לכל אחת מהאותיות בספר הזוהר משמעות מיוחדת. בחיי היומיום אנו רגילים לחשוב ולדבר בשפת האם שלנו. האותיות הן יחידות שאנו מצרפים יחד על מנת ליצור מילים באותה צורה שלבנים בודדות הן היחידות המשמשות לבניית קיר שלם.

את אותיות האלפבית העברי עלינו להבין בצורה שונה לחלוטין. בנוסף לחשיבותן התפקודים כרכיבים של מילים, כל אחת מהאותיות העבריות היא ערוץ לצורה מיוחדת של אנרגיה רוחנית והדבר נכון בין אם אנו יודעים כיצד לבטא את האות או את מקומה במילה ובין אם לא.

האלפבית העברי הוא מתנת הבורא, כפי שספר הזוהר עצמו הוא מתנה. המתנה מיועדת לכלל האנושות ולא רק לקומץ אנשים המכירים את הארמית והעברית העתיקות. סריקת האותיות פשוט באמצעות העברת העיניים עליהן פותחת ערוץ עצום אל האור.

הזוהר כמקור בלתי נדלה של אנרגיה רוחנית
מטרתו העיקרית של ספר הזוהר היא למשוך אור, להכניסו לחיינו וליצור מילוי אמיתי. לפיכך, ספר הזוהר הוא הזדמנות בעבורנו. חכמת הקבלה עוסקת ברצוננו האמיתי להתקדמות ושינוי, הכלי החזק ביותר לכך הוא ספר הזוהר.

התפתחות תורת הסוד של רשבי- המשך